picjumbo-com_hnck1211

Otestujte si svoj životopis! Ako? 20-sekundovým testom.

Peter Repčík / 21.5.2014

Dostal som nápad.

Je všeobecne známe, že recuriter venuje životopisu cca 5-20 sekúnd. Po tejto dobe sa rozhoduje či kandidáta pozve na pohovor. Musíte uznať, že je to sakra krátka doba na to, aby ste zaujali. Predpokladajme, že si za tú dobu stihne pozrieť prvú stranu životopisu.

Spravme si malý test.

Pripravte si stopky a stopnite si 20 sekúnd.

Čo si dokážete všimnúť na životopise za 5 až 20 sekúnd? Čo vás zaujme?

smarthappy01

Ja som našiel: meno, adresu, univerzitné vzdelanie, prácu v elektroinštalačnom prostredí, angličtinu, nejakú zručnosť s IT. Zaujalo vás niečo? Ak áno, čo? Ak nie, prečo nie?

Poďme na další životopis.

smarthappy01

Teraz som našiel: meno, telefón, 4 roky na univerzite, office manager, angličtina komunikativní (už pochybujem), vlastnosti a záujmy (hmm keby sú na začiatku životopisu a lepšie predstavené… prečo nie). Zaujal vás tento životopis? Mňa nie. Napadá ma, prečo sa ľudia nevedia predať? A hnevá ma to.

Poďme na ďalší. Sofistikovanejší.
smarthappy01
Našiel som: meno, kontakty, vzdelanie, prax (dokonca prax z roku 1975 – tá je určite dôležitá vzhľadom na technológie roku 2014), schopnosti a dovednosti, kde konečne nachádzam niečo zaujímavé. Zaujal vás tento životopis? Mňa znova nie. Za prvé, chýbajú mi tam projekty, ktoré robil – niečo konkrétne, kde uvidím, ako dané technológie použil v praxi. Za druhé, keď pozriem na jeho krivku rastu (cez pozície), tak si viem odvodiť ako je zhruba ambiciózny a aký má potenciál.

Prichádzame k finálnemu testu. Zoberte svoj životopis. Stopnite si 20 sekúnd a vypíšte, čo ste z neho stihli vyčítať a či vás to zaujalo. Čo ste sa o sebe zaujímavé dozvedeli? Ak ste narazili na niečo zaujímavé, poznačte si, kde to v životopise je. Všetky tieto zaujímavé informácie stojí za to prezentovať čo najskôr. Oči čítajú zhora dole, využite preto hlavne vrchnú polovicu prvej strany.

Testujte takto svoj životopis. Spravte ho jednoduchý, prehľadný a úderný. Vyzdvihnite svoje prednosti, potlačte slabiny. Zvýraznite to, čo chcete, aby si druhá strana všimla.

Pamätajte na to, váš životopis musí zaujať a máte na to len 20 sekúnd.