akootocitkarieruo180

4 tipy ako otočiť kariéru o 180 stupňov

Peter Repčík / 10.2.2015

Pozerám na CV, ktoré mi práve došlo. Je to reakcia kandidáta na pozíciu Junior IT špecialista. Zisťujem, že kandidát dlhé roky pôsobil vo finančníctve ako maklér a osobný bankér a pred pol rokom v tomto obore skončil. Začal študovať IT. A teraz sa hlási na technickú pozíciu. Spozornel som. V duchu si hovorím „Hmm, prečo nie?“. Zápal je niekedy cennejší ako samotná skúsenosť, hlavne pri juniorných roliach. Volám mu a zisťujem si podrobnosti, ako je na tom, čo všetko vie z IT, ako to myslí „vážne“. Po 5 minútach rozhovoru si s ním dohadujem osobné stretnutie. Chcem ho ešte vidieť.

Musím povedať, že ľudom, čo chcú zmeniť svoj smer kariéry fandím. Z jednoduchého dôvodu – tiež som bol jedným z nich a cítim s nimi. Nie je to ľahké. Málokto vám dá šancu. Ale šanca tu je. To je to podstatné a dôležité. Ako sa teda vymaniť zo svojej starej práce a dostať sa do oboru, ktorý vás viac láka? Tu je pár rád.

1. Uverte v to, že je to možné

V prvom rade treba začať vo svojej hlave. Veľmi veľa ľudí jednoducho zavrhne možnú zmenu, pretože neveria v úspech. To sa dá voľne preložiť tak, že neveria sami sebe. Druhým dôvodom sú dôvody, ktoré vám dajú druhí ľudia – tí vás dokúžu odradiť rovnako dobre ako vy sami. Rozviklajú vás. Povedia vám prečo sa to nedá a prečo je to strata času. Zažil som ajťáka, čo si chcel otvoriť záhradníctvo, marketéra, čo chcel do IT, manažérku v banke, ktorá chcela robiť rozvojovú prácu s deťmi. Čo myslíte, kde sú teraz?

Ja som sa rok mentálne rozhodoval ku kroku opustiť „stabilnú prácu“ (rozumej stabilný príjem) a začať makať na seba. Strach bol veľký, ale túžba väčšia. Našťastie. Nenechajte sa odradiť a vytrvajte. Skúste to. To je jediná cesta ako uspieť.

2. Buďte trpezlivý

Zmeniť smer kariéry nie je jednoduché. Akonáhle vás majú ludia zaradených v určitej škatuľke, veľmi zle sa z nej vystupuje. Nikto vám nedá novú prácu len preto, že ju chcete robiť. Každý chce využiť to, čo ste sa doposiaľ naučili a v čom máte prax. Tak to proste chodí. Základ je obrniť sa trpezlivosťou a čakať na svoju príležitosť. Na ceste za svojím cieľom sa posilňujte dôvodmi, prečo danú zmenu robíte. Veľmi to pomáha.

3. Začnite sa rozvíjať v tom, čo by ste radi robili

Jednoducho popri tom, čo robíte teraz, si začnite budovať novú kariéru (nový set schopností). Pripravte sa na to, že to môže trvať niekoľko rokov, kým sa dostanete na takú úroveň, že budete na trhu práce žiadaný.

Môj bývalý kolega z HPD, Mirek Kubíček, sa celé dva roky popri práci HR consultanta v personálke venoval samoštúdiu programovania. Učil sa  Javu. Vyvíjal CRM pre naše potreby. Za dva roky sa z neho stal celkom dobrý programátor. Keď odišiel z HPD, šiel na pohovor do Logicy, kde ho vzali na juniornú rolu. Prešiel z HR do IT a trvalo to 2 roky. Dnes je senior SW consultant a vedie globálne projekty pre HP.

Moja žena zmenila kurz svojej kariéry cez samostatné podnikanie. Začínala ako administrátorka a väčšinou robila kancelársku prácu. V tej dobe si urobila koučingový kurz a začala popri svojom zamestnaní koučovať individuálnych klientov. Najväčší zlom však prišiel vtedy, keď dala výpoveď a začali sme spoločne podnikať – realizovali sme koučingové kurzy, individuálne sme koučovali a pracovali sme s tímami. Po roku podnikania sme síce podnikanie „zavreli“, ale za tú dobu získala skúsenosti, ktoré jej pomohli k tomu, aby si našla prácu. Dnes pracuje v 5* hoteli Mandarin Oriental ako Training&Development Manager, kde spája svoju vášeň pre rozvoj ľudí a customer care. Celá táto cesta trvala 2,5 roka.

4. Začnite sa baviť s ľudmi, ktorí vás môžu dostať tam, kam chcete

To, čo potrebujete dostať je šanca a šancu vám dajú jedine ľudia. Ľudia, ktorí uvidia, čo je vo vás a že to naozaj myslíte vážne. Nájdite si takých, ktorí sa pohybujú v oblasti, do ktorej sa chcete dostať. Stretnite sa s nimi, pýtajte sa ich ako to v danej oblasti funguje, o koho je záujem, aké skúsenosti a schopnosti musíte nabrať. Bavte sa s nimi, aby o vás vedeli. Aby, keď príde ten deň, kedy budú potrebovať niekoho, kto začína, spomenuli si na vás.

Dôležité je uvedomiť si, že zmeniť kariéru nie je nemožné. Je to možno namáhavé, stojí to veľa času, ale nie je to nemožné. A určite to stojí za to. Hlavne keď cítite, že doteraz ste neboli na správnom mieste a nerobili ste to, čo vás napĺňa.

V konečnom dôsledku môžete znovuzažehnúť svoju vášeň, rozvinúť svoje silné stránky na novú úroveň a dostať sa k zaujímavejšiemu platu (v dlhodobom horizonte). Nikde predsa nie je napísané, že musíte skončiť pri práci, ktorú s ktorou ste začínali.

PS: Určite vás zaujíma, ako dopadol pán zo začiatku článku. Nuž, odporučil som ho. Teraz ho čaká pohovor u klienta a bude to už len a len na ňom.