picjumbo-com_hnck1211

Buďte divní. Za každú cenu.

Peter Repčík / 9.7.2014

Pamätáte si na všetkých tých divných týpkov z československých filmov? Napríklad Pepin z Postřižin, Edison z Nevery po slovensky alebo pan Leli zo Slavností Sneženek? Všetci boli tak trochu divní – nezapadali do bežného normálu. A aj napriek tomu som ich mal rád. Pretože boli svoji. Boli autentický a na nič sa nehrali.

Zappos má divnosť ako jednu zo svojich kultúrnych hodnôt. Milujem ideu toho, že Zappos povzbudzuje svojich ľudí, aby ukázali niečo zo seba, čo sa považuje za „divné“. Vonia mi to človečinou a láka ma to. Zappos podporuje svojich ľudí, aby boli sami sebou – hovorí im: „Tu sa môžete naplno prejaviť a nikto vás nebude hodnotiť.“. Tomu hovorím slobodný a kreatívny priestor, v ktorom by som chcel pracovať.

Jedna z najväčších chýb, ktorú môžete v živote a v kariére urobiť je, že sa zbavíte svojej jedinečnosti – „svojej divnosti“ a zaradíte sa medzi tých uniformných ostatných takrovnakovyzerajúcich ľudí. Spoločne s nimi sa snažíte zapadnúť do určitej spoločenskej šablóny, ktorú predpísal užanineviemekto.

A tak to funguje aj na pohovoroch. Prídete a snažíte sa byť jeden z mnohých. Nič nepokazíte, ale ani nevystúpite z priemeru. Dostanete dobré hodnotenie. Získate možno prácu, ale stratíte samých seba. Neurobte tento veľmi krátkozraký obchod. Buďte, kým ste a hlavne predajte to, kým ste.

Pretože ste jedineční a v mnohých smeroch výnimoční.

Možno si poviete že vás navádzam, aby ste pri pohovore neuspeli. Aby ste ukázali to, čo sa neukazuje. Aby ste nehrali škatulku, ktorá zapadne do predstáv klienta. Otázka však je, keď dostanete danú prácu, neobetujete kus samého seba kvôli prestíži, peniazom či strachu z odmietnutia?

Možnosť presvedčiť o svojich kvalitách a o kvalite vašej autenticity máte priamo na pohovore. Dá sa to. Tá možnosť je rovnako veľká ako možnosť hrať škatuľku a ohnúť sa podľa predstáv zamestnávateľa.

Peter

PS: verím, že podstatná časť vašej autenticity sa skrýva vo vašich hodnotách  v tom, čomu veríte a na čom vám naozaj záleží. Nepotlačujte ich, pretože po čase vo vás aj tak začnú bublať. Spoznajte ich, uvedomte si ich a v konečnom dôsledku ich začnite žiť. Môžem vám garantovať, že žitie vašich hodnôt z vás spraví slobodného úspešného  človeka a ušetrí vám kopec času, ktorý by ste inak strávili v práci, do ktorej nepatríte.