picjumbo-com_hnck1211

Milujete svojich klientov?

Peter Repčík / 14.4.2012

Položili ste si niekedy otázku či milujete svojich klientov? Či pre nich robíte radi? Či si s nimi naozaj rozumiete? Či sa tešíte, že pre nich idete zrealizovať ďalší projekt?

Sú to možno zvláštne otázky, ale dávajú mi veľký zmysel po tom, ako som začal pracovať na seba a vyhľadávam si klientov sám.

V minulosti, keď som pracoval pre svojich bývalých zamestnávateľov, nie vždy som miloval svojich klientov a priznám sa, že niektorých som dokonca neznášal. Nerozumeli sme si. Nepracoval som pre nich rád. A vždy keď prišiel nový projekt, želal som si, aby ho dostal niekto iný. Bohužiaľ som vedel, že niekto iný to nedostane a budem to zase ja. Práca pre nich bola  pre mňa trápením a nedodával som úžasné výsledky ako pri iných klientoch.  Uvedomil som si, že nie s každým klientom dokážem pracovať. Keď som začal pracovať na seba, rozhodol som sa, že si začnem klientov vyberať.

Princíp je jednoduchý. Najprv si vytipujem firmy, pre ktoré chcem robiť. To je prvé kritérium. Potom ich navštívim a počúvam ich – ako fungujú, ako myslia, ako sa správajú voči svojím ľudom a voči svojím zákazníkom, ako sa rozhodujú, do čoho investujú a koľko atď. No a potom to porovnávam so sebou a s tým ako fungujem ja – či to do seba zapadá, či je tam súhra. Presne ako keď stretnete dievča a za hodinu viete, že je to ona. Jednoducho to dáva zmysel.

Samozrejme, že po čase nájdete nejaké muchy, ale o tých sa vždy dá diskutovať a je dobré vyjasniť si ich. Business je vzťah – nie všetko funguje, ale úspešný vzťah je ten, v ktorom sa ľudia dokážu baviť otvorene a úprimne. Aj to pre mňa znakom lásky.

Pracujem už len s klientami, ktorých mám rád. Vyberám si. Nie som nútený pracovať s každým. A svojím klientom sa snažím dávať maximum. Business a srdce, tak sa mi to páči.

Peter