pracenadobuurcitu

Fenomén v IT obchodě – smlouva na dobu určitou

Peter Repčík / 1.1.2017

Pracovní smouvy na dobu určitou – většinou na 1 rok. Obchodníci na ně narážejí čím dál tím víc. Z pohledu zaměstnavatele je tento krok lehce pochopitelný. Firmy se chtějí chránit před nevýkonnými obchodníky. Tvrdí, že za 3 měsíce se plně neukáže síla a schopnosti obchodníka a proto chtějí mít zadní vrátka pro případ, když se obchodník bude jevit jako nevýkonný. Po roce mu pak jednoduše neprodlouží pracovní smlouvu.

Jak však takouto smouvu vnímají sami obchodníci? Jak roční kontrakt vplývá na jejich lojalitu vůči zaměstnavatelům a jak se staví vůči potencionálním nabídkám práce, které jim v průběhu roku přijdou?

Zrealizovali jsme krátký průzkum, kterého se zúčastnilo 170 obchodníků z IT sektoru. Výzkum zjistil, že více než 40% obchodníků je otevřeno jednání o novém pracovním místě, když mají podepsanou smlouvu na 1 rok. Jenom 13% z nich zůstává zaměstavateli lojálních až do momentu prodloužení či neprodloužení smlouvy. Jejich vnímání smlouvy na 1 rok je také různé – 30% to bere jako riziko, 30% to začíná vnímat jako standard a 30% chápe, že zaměstnavatel po zkušební době nemůže vědet, jestli se obchodník osvědčí.

Dobrá zpráva je, že obchodníci (64%) chtějí odvádět stejně kvalitní práci bez ohledu na to, jestli pracují na smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Dokonce 7% z nich chce dokázat zaměstnavateli, že si vybral správně a pracují s větším nasazením a motivací. Naopak 30% přiznává, že se jim podvědomě  roční kontrakt nelíbí a jejich motivace a zapálení klesá.

Smlouva na dobu určitou je tedy dvousečná zbraň. Sice zaměstnavatelům zajišťuje bez jakýchkoliv postihů ukončit s obchodníkem spolupráci, na druhou stranu nepodporuje lojalitu a důvěru mezi oběma stranami. Obchodníci více myslí na zadní vrátka a chystají si záložný plán.

1. Pracujete na obchodní pozici v oblasti ICT?

1

 

2. Jak dlouho už pracujete od skončení školy?

 

2

 

3. Pokud byste při hledání nového zaměstnání dostali nabídku s pracovní smlouvou na dobu určitou na jeden rok (nebo kratší), s následných slíbeným převodem na smlouvu na dobu neurčitou, jak byste reagovali? (Pozice plně odpovídá vašim představám o hledané práci, včetně finanční nabídky a dalších benefitů.)

 

3

 

4. Co se Vám honí hlavou, když se dozvíte o nástupní smlouvě na dobu určitou?

 

4

5. Jak se mění vaše motivace a zapálení, když je vám nabídnuta práce na smlovu na dobu určitou?

 

5