picjumbo-com_hnck1211

Viem, prečo ma neprijmete. A je to škoda.

Peter Repčík / 30.4.2014

Walt Disney
Prepustili ho z novín pretože mal „nedostatok predstavivosti“ a „žiadne originálne nápady“.

Oprah Winfrey
Bola degradovaná z pozície modertátorky správ na kancelársku prácu pretože „nebola ten správny typ (výzorovo) pre televíziu“

Thomas Alva Edison
Do školy chodil iba 3 mesiace, pretože učiteľ pochyboval o jeho inteligencii a hovoril o ňom, že je hlupák. Ďalšie vzdelanie mu poskytla matka, ktorá verila v jeho prirodzenú inteligenciu.

Soichiro Honda
Dostal výpoveď z pozície inžiniera v Toyote s odôvodnením, že nemá nápady. Dlho bol bez práce. Napriek tomu, že sa ponižoval, nikde ho neprijali. „Nezostalo mi nič iné, len sa zamestnať sám.“ A tak začal stavať vlastné motorky.

Neprijmete ma pretože …

Zahrajme si hru, že prídem do vašej spoločnosti a budem sa uchádzať o miesto HR špecialistu, ktorý bude zodpovedný za nábor. Sadneme si a pohovor začne. Vy sa ma budete pýtať otázky a ja budem odpovedať. Budem vám rozprávať o svojej praxi, svojich úspechoch, výsledkoch, zrealizovaných projektoch, víziách, biznis vnímaní atď. Ja budem presvedčený, že sa na danú pozíciu 100% hodím. Vy si poviete, že som dobrý, ale niečo tomu chýba. Neviete to pomenovať, ale niečoho by mohlo byť viacej: viac extrovertnosti, viac špecifických skúseností, viac odvahy, viac priebojnosti, viac umiernenosti… čohokoľvek. A tak ma neprijmete. Pretože:

Nie som ako vy (nie som váš obraz) – nehovorím ako vy, nesprávam sa ako vy, nemyslím ako vy. Jednoducho nie som vy. A nikdy nebudem. Ale vy hľadáte predsa niekoho, kto sa vám podobá, s kým si budete rozumieť. Áno, všeličo som dokázal, ale čo keď nám to spoločne nebude klapať? Čo, keď si nebudeme rozumieť, čo keď sa vám vymknem spod kontroly? Zároveň, áno, projekty som dodal, ale robil som ich inak ako vy, no a to tu fungovať nebude….

Hľadáte dokonalosť, ktorá existuje iba vo vašej hlave – sami o sebe viete, že nie ste dokonalý. A beriete to. Je to fajn – pracujete na tom a keď vám to niekto vytkne, neberiete to vážne. Pri druhých to však vnímate inak – pri druhých dokonalosť  vyžadujete. Pohovor prebieha a vy si kladiete otázky – prečo to povedal? Prečo preložil ruky? Hľadáte chyby v dokonalosti a nad nimi rozmýšľate.

Nehľadáte potenciál, ale hotový výrobok – keď robíte pohovory, som si istý, že oproti vám sedí veľké množstvo kandidátov s obrovským potenciálom byť na danej pozícii úspešný. No, ale to nie je predsa to, čo hľadáte. Vy potrebujete hotového človeka. A že tento hotový človek nemá v pozícii kam rásť, to už vás moc netrápi. Hlavne, že vie všetko, čo má, a  že môže okamžite dodávať. Takže „zahodíte“ dobrého kandidáta s potenciálom, ktorý môže byť úspešnejší ako hotový kandidát a stavíte na istotu – na hotového človeka. Naozaj je to istota?

Hľadáte konkrétnu skúsenosť, nie schopnosť túto skúsenosť rýchlo dosiahnuť – povedzme, že majoritná časť mojej práce bude nábor programátorov. Po pohovore so mnou zistíte, že sa náboru programátorov venujem minimálne – na druhej strane zistíte, že moja úspešnosť dodania kandidátov je veľká, že som kreatívny pri napĺňaní pozícií tými správnimi ľudmi, že viem kandidátov namotivovať a priviesť do vašej spoločnosti. Čo na plat, tak či onak, stále nerobím nábor programátorov. A tak ma odpíšete. Všetky plusy, ktoré mám, budú pôsobiť lacne a slabo voči tomu, čo nemám (aspoň v daný moment).

Jedno NIE je viac ako 5 ÁNO – myslím, že nábor je riadený strachom. Bojíme sa prijať niekoho, o kom nie sme 100% presvedčený. Je tu vidina rizika, že ten koho prijmem nebude úspešný – že sa potvrdí neistota, ktorá som pri kandidátovi mal. A tak sa stane jedna vec. Začnete na kandidátoch hľadať, prečo ich neprijať a začnete si tieto dôvody racionalizovať. Zažil som to niekoľkokrát – dobrý kandidát bol vyradený z hry len preto, lebo nespĺňal jednu položku z job descriptionu, ale spĺňal dalších 5. Týchto kandidátov následne prijali iné spoločnosti a boli veľmi úspešní.

Nehovorím, že máte prijať každého.

Určite ste si všimli, že „aj keď som sa uchádzal o prácu ja“, hovoril som o vás. Nábor je totižto o vás. Otázka je, nakoľko je nábor o vás a nakoľko o kandidátovi. Poznanie samého seba a pohnútok, ktoré vám bránia prijať dobrého kandidáta, sú kľúčové pre dobrý nábor.

Identifikuje aký ste náborár a aké vaše vzorce riadia váš nábor. Možno vám pomedzi prsty utekajú výborní kandidáti a vy ich proste ignorujete.

Peter