picjumbo-com_hnck1211

Recruitment2.0: Osvojte si 7 nevyhnutných zručností súčasného recruitera

Peter Repčík / 13.8.2014

Často mi kandidáti pri pohovore rozprávajú svoje (hlavne negatívne) zážitky z iných agentúr – recruiteri sa k nim nesprávajú slušne, nevenujú im svoju pozornosť a snažia sa ich napasovať do pozície, ktorá im nesedí alebo ich diskvalifikujú z pozície, ktorú by zvládli. Kandidáti majú o náborových firmách a ľudoch, ktorí v nich pracujú, veľmi nízku mienku. Cítia sa nedocenený, sú vnímaní ako tovar a nie ako ľudia, ktorí majú svoju hodnotu a niečo vedia.

Títo recruiteri ich radšej zamietnu, ako by ich mali povzbudiť, pripraviť ich na pohovor u klienta a pomôcť im uspieť.

Ak ste recruiter – pomohli ste už nejakému kandidátovi vo výberovom konaní uspieť?

Na druhú stranu obdivujem a podporujem recruiterov, ktorí svoju prácu robia poctivo. Nielen že dodajú správnych ľudí, ale pridajú aj niečo naviac – ako pre kandidátov, tak pre klientov a možno aj pre komunitu.

Vidím sedem oblastí, na ktorých by mali súčasní recruiteri dennodenne pracovať, aby odvádzali naozaj profesionálnu prácu:

smarthappy01

1. Sociálne média – sú fenoménom posledných rokov. Vyhľadávanie kontaktov na LinkedIne je bežnou dennou rutinou každého recuritera. Rozdiel medzi priemerným a výborným recruiterom je však v tom

  • ako dobre dokáže na LinkedIne vyhľadávať (využívanie Boolean operátorov a ďalších vychytávok),
  • ako dobre dokáže oslovovať (je to o slovách) potencionálnych kandidátov a zaujať ich s prípadnou pracovnou ponukou
  • ako dobre vie LinkedIn využívať na budovanie osobnej značky a povedomia o svojej osobe (písanie článkov, tvorenie zaujímavého obsahu, linkovanie business odkazov),

Samozrejme cez LinkedIn si budujete svoju sieť kontaktov. Mať však kontakty nestačí.

2. Network-King – so svojou sieťou je veľmi dôležité udržiavať osobný kontakt. Telefonovať si. Pýtať sa. Zaujímať sa. Starať sa. Debatovať. Zdieľať informácie. Stretávať sa. Zájsť na obed alebo večer na pivo. Ku najschopnejším kandidátom sa dostávam primárne cez svoju sieť a takmer 50% placementov „urobím“ cez networking. Moji „kandidáti“ mi odporúčajú šikovných ľudí, ktorých buď umiestním alebo s nimi robím Business Development.

3. Business Development – skôr či neskôr si recruiter začína budovať svoju klientelu. Byť silným business developerom je nevyhnutnosťou. K tomu sú dôležité informácie. V minulosti som robil BD naslepo, oslovoval som firmy, ktoré mali inzeráty vyvesené na jobsoch a tým som ponúkal svoje služby. Dnes ma zaujímajú primárne informácie o náboroch, ktoré sa ešte len chystajú. Potom si pripravím stratégiu oslovenia a zavolám kompetentej osobe, s ktorou sa väčšinou osobne stretnem. A projekt je na svete.

4. Copywriting – to je oblasť, ktorou sa intenzívne zaoberám posledné mesiace a myslím, že dobrá prezentácia pracovnej ponuky bude hrať čím ďalej, tým väčšiu rolu. Pracovných ponúk je neúrekom a je dôležité odlíšiť tu vašu. Pracovná ponuka je text a s textom sa dá hrať – text vie byť dvojzmyselný, zábavný, dokáže zastaviť. Textom dokážete pozíciu ukázať v novom svetle, odlíšiť ju či nasmerovať pozornosť kandidáta určitým smerom. Kandidátov dnes zaujímajú firmy s hodnotami, s víziou, so skvelým šéfom (v niektorých inzerátoch som práve použil to, že ich v novej pozícii podrží a bude rozvíjať skvelý šéf. Tento text vždy zaujal a vzbudil pozornosť – a samozrejme bola to pravda). Na jeseň plánujem absolvovať copywriterský tréning a už sa naň moc teším. V oblasti copywritingu ma momentálne najviac inšpiruje Ottowww.ottocopy.cz a jeho free ebooky.

5. Kariérne poradenstvo – byť silným recruiterom znamená byť expertom na kariéru. Čím lepším expertom budete, tým viac kandidátov sa na vás bude obracať a žiadať vás o radu či poradenstvo. Dostaňte sa z role obyčajného dohadzovača ľudí a postavte sa do role niekoho, kto je schopný pomáhať druhým ľuďom nachádzať ich kariérne smerovanie. V oblasti kariérneho rozvoja sa inšpirujem hlavne od zahraničných osobností a z ich kníh – naposledy napríklad Maximalize your potential od Jocelyn Glei či So Good They Cant Ignore You od Cal Newporta. Samozrejme pri vedení niekoho za jeho kariérnou víziou je nevyhnutná znalosť koučovania.

6. Koučing – je podľa mňa budúcnosť HR a recruitmentu. Koučing by som dal do povinnej výbavy každého recruitera a mal by sa učiť už na každej škole, ktorá pripravuje ľudí do HR. Zručnosti kouča sú v recruiterskej praxi neoceniteľné. Pomôžu vám akceptovať kandidátov takých, akí sú – začnete vidieť a vnímať ich hodnoty, víziu, túžby, smerovanie, silné stránky, prednosti aj slabiny. Koučing vám dá silu pracovať s niekým kto si neverí, či niekým kto je prehnane sebavedomý. Naučí vás diplomacii, ktorá je tak veľmi dôležitá pri práci s ľudmi. Naposledy som napríklad koučing využil pri výbornom kandidátovi, ktorý si neveril na pozíciu, o ktorej som sa s ním bavil. Podporil som ho v tom, aby šiel na pohovor a zabudol na to, či uspeje alebo nie. Nech tam jednoducho ide a pohovor si proste užije. Kandidát pri pohovore exceloval a nakoniec dostal ponuku práce. Tú nakoniec neakceptoval, pretože v jeho firme mu ponúkli vyššiu pozíciu, väčšie právomoci a vyšší plat. Nakoniec som ho teda neumiestnil, ale aj tak som z neho mal dobrý pocit – ďakoval mi a vravel, že som mu pomohol nájsť jeho stratenú silusebadôveru. Poďakoval som mu tiež, že mi dal šancu a veril mi, keď sme spolu pracovali.

7. Podnikateľský prístup – mám pocit, že k podnikateľskému prístupu sa dopracujete po rokoch – aspoň tak tomu bolo u mňa. Proste ak vám všetko ostatné, čo bolo napísané pôjde, prirodzene sa dostanete do štádia, že začnete uvažovať o osamostatnení – či už založením si živnosti, spoločnosti alebo osamostatnením sa od šéfa a vytvorením si svojho vlastného tímu. Tak či onak podnikateľský prístup vám otvorí oči, čo sa týka riadenia cashflow, nákladov, výnosov, výsledkov či cieleného riadenia výkonu. To vás následne katapultuje na novú úroveň recruitmentu, kedy budete viac chápať klientov a seniorných executive kandidátov.

Verím, že ak budeme na sebe pracovať v týchto siedmich oblastiach, vnímanie recruiterov sa zvýši. Už nebudeme len tí, ktorí hľadajú ľudí, ale odborníci a poradcovia pre oblasť ľudských zdrojov – pre oblasť, ktorá je častokrát tak ťažko uchopiteľná.

Peter

online poll by Opinion Stage