picjumbo-com_hnck1211

Spravte zo svojho CV Ferrari

Peter Repčík / 30.9.2012

Mnoho kandidátov zlyhá pri hľadaní práce len preto, že nedokážu vytvoriť CV, ktoré odráža ich kvality a dostane ich na pohovor.

Po mnohých rokoch som dal inzerát na jobs.cz. Prichádzajú mi do mailu kvantá CV. Otváram ich, dám im tak 30 sekúnd a potom ich hneď zatváram – cca tak 90% ide rovno do zložky „Nevyhovujúci“. Poviem vám, tie životopisy, to je tragédia. Vyzerajú ako keby ich niekto napísal na písacom stroji. Neupravené, strohé, bez zacielenia. Proste zdrap papiera, ktorého vypovedacia hodnota je 0. Kandidáti si jednoducho neuvedomujú, k čomu vlastne CV slúži a ako ho napísať tak, aby zaujalo personalistu.

Tu je pár tipov na zamyslenie, keď si budete tvoriť CV:

1. CV je marketingový nástroj

Je to reklama na vaše schopnosti, prednosti a skúsenosti a jeho primárnym cieľom je dostať vás na interview. Mal by som z neho cítiť to, kto ste, čo viete, ako myslíte a kam to chcete dotiahnuť. Po jeho vzhliadnutí by som mal nedočkavo zdvihnúť telefón a zavolať vám, že sa s vami chcem stretnúť.
Ako to dosiahnuť? Zamyslite sa nad tým takto. Ak by som Vám dal k dispozícii billboard a mali by ste ho využiť na prezentáciu svojej osoby – Čo tam napíšete, nakreslíte? Čo vás najviac vystihuje? Čím ste výnimočný? Aké sú vaše ciele? Aký je Váš prínos? Čo ponúkate? Čo ste dosiahli a ako z toho bude profitovať potencionálny zamestnávateľ? atď…

2. CV je odrazom vášho kariérneho smerovania, nielen výčtom vašich pracovných skúseností

Inými slovami povedané – CV vás má komplexne predstaviť a nielen ponúknuť zoznam prác, ktoré ste robili. Čítam CV, ale podľa neho vôbec netuším, čo chce kandidát v živote vlastne robiť a v čom je dobrý. To, čo vidím, je len zoznam pracovných skúseností s 3 odrážkami, ktoré vysvetľujú, čo vlastne robil. V tomto prípade máte jedinú šancu na to, aby som si vás pozval na pohovor – vaše pracovné skúsenosti musia byť identické so skúsenosťami, ktoré hľadám na danú pozíciu.
Predávajte seba, a nie firmy a pozície, v ktorých ste pracovali – v prvom rade mi ponúknite váš profil a následne ho podporte tým, čo ste robili.

3. Dajte CV štruktúru a naplno využite prvú stranu

Prvá strana je základ! Na ňu sa personalista pozrie ako na prvú a na nej by mali byť zásadné informácie vzhľadom na inzerát, na ktorý reagujete. Už dlhé roky odporúčam kandidátom dať na prvú stranu:

  • sumár svojho profilu spolu s profesným cieľom
  • oblasti, v ktorých máte skúsenosti a v ktorých vynikáte (a ktoré priamo súvisia s pozíciou, o ktorú sa uchádzate)
  • profesné skúsenosti – napíšte čo ste robili a ako ste to robili a doplňte ich o
  • dosiahnuté výsledky (ak nejaké sú) – tieto výsledky kvantifikujte a budťe konkrétny.

Následne napíšte vzdelanie, jazyky, certifikácie, záujmy. Snažte sa udržať svoje CV na dvoch stranách, maximálne na troch. Veľa ľudí „premrhá“ prvú stranu CV na úplne nepodstatné veci – adresu (najlepšie tak na 4 riadky s riadkovaním 1,5), rodinný stav, fotku, vzdelanie (základná škola) atď.

4. Prepojte CV s motivačným listom

Tieto dva dokumenty by sa mali vzájomne doplňovať a podporovať. Mali by personalistovi pomôcť odhaliť dve zásadné oblasti, ktoré sú pre neho dôležité:

  • vašu motiváciu a
  • vašu schopnosť vykonávať danú prácu resp. váš potenciál vykonávať danú prácu.

Tu si môžete stiahnuť vzor CV, ktoré je mixom chronologického a funkčného CV. Vnímam ho ako najlepší možný formát CV. Zabudnite na CV Európskej únie (mimochodom je otrasné a neprehľadné) či klasické CV, ktoré vyzerá ako napísané na písacom stroji.

Spracujte si svoje CV a motivačný list poriadne. Je to vaša vizitka! Buď bude vaše CV vyzerať ako drahý oblek alebo ako šaty bezdomovca. Skúste si tipnúť, ktoré viac zaujme.

PS: Ak by ste chceli pomôcť s tvorbou vášho CV, ozvite sa mi. Určite sa dohodneme.