picjumbo-com_hnck1211

Tradičná kariéra mala včera pohreb

Peter Repčík / 7.2.2014

Zmierte sa s tým. Žijeme v dobe neistoty a nikto sa o vás kariérne nepostará. Zodpovednosť za vlastnú kariéru je teraz vo vašich rukách. Vďakabohu!

Z pohľadu kariéry je naša doba kľúčová. Sme na križivatke. Tradičné celoživotné kariéry umierajú. Priemerná doba zamestnania u jedného zamestnávateľa sa skrátila na 4 roky. V priemere vystriedame za svoj život až 11 prác.

V 20. storočí kariéra vyzerala ako rebrík – vstúpili ste do firmy na niekoľko (desiatok) rokov a mohli ste predikovať, čo bude nasledovať a kam sa až dostanete. V dnešnej dobe by sa kariéra dala prirovnať ku lezeckej stene – všetci majú rovnaký štart a je na každom, akú cestu si vyberie a kam bude liezť. Tí, ktorí spadnú, musia liezť odznova. Už neexistuje žiadna „istá“ cesta. A riešenie? Musíme začať na sebe cielene pracovať  a prevziať zodpovednosť za svoj tréning, dôvtip, myslenie a za svoje sily, ktoré nám pomôžu dostať sa na vrchol.

Podstatná časť pracujúcej populácie sa teraz živí prácou, ktorá pred 10 či 20 rokmi vôbec neexistovala. Rýchly technologický rast, hospodárska kríza, internet – to všetko veľmi rýchlo mení pravidlá hry. Flexibilita a zmena sa stali novými synonimami pre kariéru. A úprimne, kto sa nezmení, „vyhynie ako dinosaurus“ a stane sa nepotrebný.

Dobrá správa je, že kariéra sa presúva z rúk iných do vašich vlastných. Teraz je čas, kedy môžete realizovať svoje pracovné sny viac než kedykoľvek predtým.  Môžete byť živnostníkom (ako ja), môžete založiť firmu, môžete byť zamestnancom a profilovať sa do oblasti, ktorá vás baví, môžete cestovať a robiť dobrovoľníka v Afrike. Žijeme v dobe, ktorá praje ľudom, ktorí majú chuť niečo dokázať, odhodlanie na sebe pracovať  a neboja sa vystrčiť hlavu z davu.

PS: Tento text je z pripravovaného krátkeho ebooku – 6 oblastí, ktoré vás spravia kariérne neodolateľným – tešte sa naň… už čoskoro bude dostupný k stiahnutiu. Peter