picjumbo-com_hnck1211

Veta, ktorá zmenila moje telefonáty kandidátom

Peter Repčík / 21.8.2012

Keď telefonujete potencionálnym kandidátom a oslovujete ich z ponukou práce, je nevyhnutne dôležité, aby ste upútali ich pozornosť a získali ich čas.

To je kľúč k tomu, aby ste následne s kandidátom strávili na telefóne pár minút a diskutovali s ním o danej pozícii, o jeho kvalitách či jeho preferenciách.

Pred pár rokmi, keď som pracoval v Scott&Hagget, som mal tú česť vypočuť si telefonát môjho šéfa, keď hovoril s kandidátom. Vetu, ktorú vtedy kandidátovi povedal, nikdy nezabudnem. Bola dokonalá. Mala v sebe všetko. A hlavne – veľmi ťažko sa na ňu hovorilo nie.

Vzal telefón, vytočil číslo. Predstavil sa a spýtal sa, či má kandidát na neho čas. Po kladnej odpovedi povedal: „Mám pre Vás veľmi zaujímavú pracovnú ponuku a chcel som sa Vás spýtať, či momentálne u Vás existuje priestor baviť sa na túto tému?“ A čakal. Odpoveď z druhej strany bola áno. Usmial sa a začal rozprávať o ponuke, ktorú pre daného človeka mal. Čím dlhšie mal človeka na telefóne, tým viac diskutovali a rozoberali danú pozíciu. Bol to úžasný moment učenia.

Od tej doby používam túto vetu aj ja. Môžete sa spýtať kandidátov, s ktorými pracujem. Funguje stále a neomylne. Odpoveď na túto otázku je z 90% áno. Prečo?

  1. Ľudia sú otvorení novým ponukám, aj keď o zmene neuvažujú – „Priestor baviť sa ohľadne zaujímavej ponuky existuje vždy,“ odpovedajú mi ľudia s úsmevom. Cca 10% ľudí Vás po tejto vete odmietne a pri nich si môžete byť istí, že to myslia vážne.
  2. Ľudia chcú rásť – zaujímavá pracovná ponuka, významná kariérna zmena, či potencionálny kariérny posun sú slová, na ktoré ľudia počujú, pretože chcú rásť. Chcú sa posúvať do vyšších pozícií s vyššou kompetenciou.
  3. Ľudia sú zvedaví – nielen deti sú zvedavé, ale aj kandidáti sú zvedaví. Chcú vedieť čo sa deje na trhu práce, chcú vedieť kto hľadá nového človeka, chcú vedieť, čo je ten kariérny posun, o ktorom im chcete povedať.

Inými slovami povedané, takmer každý, komu budete volať v kútiku duše verí, že práve vy pre neho máte tú pravú pracovnú ponuku a je len na Vás ako Váš rozhovor začnete, ako ho zaujmete a získate jeho pozornosť.

Peter